Tibia z psychologicznego punktu widzenia: wpływ Tibii na osobowość człowieka i Tibia jako lekarstwo na stres i lęk społeczny

Cześć wszystkim! Jestem Divine'Angel i chciałabym przedstawić Wam nową serię artykułów o Tibii z psychologicznego punktu widzenia. Jeśli tak jak ja jesteście maniakami psychologii, a także uwielbiacie Tibię jak ja, usiądźcie wygodnie, a ja dołożę wszelkich starań, aby zapewnić Wam dobrą lekturę!

W tej pracy skupię się na psychologicznych aspektach Tibii, aby wesprzeć tezę, że Tibia ma ogromny wpływ na osobowość i realne życie gracza. Co więcej, postaram się udowodnić, że Tibia ma wiele czynników, które nie tylko pomagają graczom radzić sobie z lękiem społecznym i depresją, ale także kształtują ich osobowość w sposób, który wykorzystują potem w prawdziwym życiu.

Postanowiłam podzielić tę pracę na następujące akapity:
1. Wprowadzenie: Dlaczego Tibia jest dla nas ważna?
2. Okres dojrzewania i cechy osobowości: Czy Tibia ukształtowała nasze charaktery??
3. Czy Tibia wpływa na nas w jakikolwiek sposób?
4. Tibia jako lekarstwo na lęk społeczny i stres
5. Wnioski
6. Wizualizacje ankiet

1. Wprowadzenie: Dlaczego Tibia jest dla nas ważna?
Nie ma wątpliwości, że Tibia różni się od wielu innych gier. Po pierwsze, nasza średniowieczna MMORPG online ma jedną z najbardziej oddanych społeczności, co oznacza, że ​ może pochwalić się bardzo długimi latami gry poszczególnych graczy. Powód, dla którego tak się dzieje, postaram się omówić w moich przyszłych pracach, jednak na razie skupmy się na tym, jak długo gracze Tibii faktycznie istnieją w społeczności Tibii.

Ankieta, którą przeprowadziłam w moich mediach społecznościowych, mówi, że 88% ankietowanych grało w Tibię ponad 5 lat, a tylko 12% mniej niż 5 lat. Poprzyjrzeniu się informacjom na temat innych gier, muszę przyznać, że ten wynik jest bardzo dobry i jeśli chodzi o lojalność graczy, Tibia może zająć miejsce tuż obok najbardziej popularnych MMORPG online.

Jest jedna kwestia, która postanowiłam sprawdzic w swojej ankiecie. Zaryzykowałam zapytać Tibijczyków, czy zgodzą się ze stwierdzeniem, że Tibia to tylko gra. Spodziewałam się, że część z nich odpowie negatywnie na to pytanie, ale ku mojemu zdziwieniu aż 43% nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, co jest bardzo interesującym wynikiem i to również z chęcia omówie w moich przyszłych tekstach.

Myślę, że Tibia to coś więcej niż tylko gra ze względu na różne rzeczy, które możesz w niej robić. Czasami na przykład nawet nie mam ochoty grać, ale po prostu loguję się, aby porozmawiać z przyjaciółmi, podczas gdy w międzyczasie robię rzeczy w życiu realnym. Niektórzy z moich znajomych grają w Tibię także po to, zeby zarobić trochę gotówki, a niektórzy ludzie relaksują się podczas dekorowania domków itp. Dla mnie to jest powód, dla którego lubię Tibię. Ponieważ, nawet jeśli to tylko gra, możesz grać w nią tak, jak lubisz - Kimmiey
Myślę, że Tibia to więcej niż gra, ponieważ pomogła mi przejść przez wiele trudnych etapów mojego życia. Przede wszystkim dlatego, że znalazłem tak wielu przyjaciół, którzy są ogromnym błogosławieństwem! Nauczyłam się również angielskiego w bardzo młodym wieku. - Oleevia
Tibia dała mi najważniejsze rzeczy w moim życiu. Dała mi moją osobowość, moich przyjaciół (większość z nich to Argentyńczycy i w końcu ich spotkałem w realu), zabawne oraz smutne chwile... Poza tym nauczyłem się dwóch dodatkowych języków, które są dla mnie bardzo ważne, więc nie mogę nazwac jej "tylko grą" - Lady Elixir

Myslę, że powinniśmy wziąć pod uwagę powód, dla którego tak wielu ludzi znajduje swoje miejsce w Tibii. Niezależnie od jej wspaniałej, przygodowej atmosfery, muszą być też ku temu inne powody. Na razie skupmy się na tym najważniejszym: typach osobowości. Postanowiłam zapytać Tibijczyków, czy uważają się za introwertyków czy ekstrawertów. tylko 37% badanych stwierdziło, uważa się za ekstrawertyków, a aż 63% z nich twierdzi, że są introwertykami. Z informacji podanych na licznych forach można wywnioskować, że MMORPG cieszą się znacznie większą popularnością wśród introwertyków aniżeli ekstrawertów.

Jak widać, można by doprecyzować każdy psychologiczny aspekt w tej dziedzinie i obiecuję, że w przyszłości postaram sie to zrobić. Dziś jednak, skupimy się na wpływie Tibii na nasze charaktery.

2. Okres dojrzewania i cechy charakteru: Czy Tibia miała na nas wpływ?
Przez wiele lat gry odkryłam, że większość Tibijczyków urodziła się w latach 1985-1997, co oznacza, że ​​większość z nich ma dziś około20 - 35 lat, a średni wiek Tibijczyka można oszacować na od 27 do 29 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę poprzedni wynik ankiety dotyczący ilości lat spędzonych w grze, okaże się, że 88% respondentów grało w Tibię przez więcej niż 5 lat, a czasami nawet więcej niż 10 lat. Oznacza to, że wielu z nich grało w Tibię jeszcze w okresie dojrzewania. Jak wiemy z psychologii, okres dojrzewania ma istotny wpływ na kształtowanie się osobowości człowieka i jego dalsze postrzeganie świata. Ja sama zdaję sobie sprawę z tego, że Tibia wywarła na mnie duży wpływ, gdy dorastałam i stawałam się kobietą. Zapytałam graczy, czy mają podobne wrażenia i 64% z nich odpowiedziało, że tak.

Następnie zapytałam ich, czy oceniliby wpływ Tibii na ich osobowości jako raczej dobry czy raczej zły i 83% ankietowanych stwierdziło, że Tibia miała raczej dobry wpływ ich życie, co brzmi bardzo optymistycznie.

Zacząłem grać w Tibię, gdy miałem 8 lat, a ponieważ jestem introwertykiem, to właśnie Tibia ukształtowała moją osobowość, ponieważ w końcu znalazłem sposób by rozmawiać i wyrażac siebie. Znalazłem miejsce, do którego pasowałem. Tibia ukształtowała moje poczucie sprawiedliwości i pozytywne nastawienie do świata, które pomogło mi być otwartym i zostawić nieśmiałość za sobą. - Mirius Anyr

Tibia pokazuje, jak różni są ludzie, którzy w nią grają. Możesz znaleźć dobrych ludzi, ale musisz też być ostrożny. Chodzi mi o to, że pewnego dnia ktoś może cię lubić, ale następnego dnia możesz być dla niego tylko kimś z Tibii. Są kobiety, które potrafią wyznawać miłość ludziom, interesując się tylko ich rzeczami materialnymi, a mężczyźni im ulegają. Poza tym, miałam wielu „przyjaciół” w mojej gildii, którzy zmienili strony w wojnie i następnego dnia, bez powodu, obrażali mnie. Więc wpływ Tibii na moją osobowość jest taki, że wiem, że na początku każdy wydaje się być dobrym człowiekiem, dopóki nie dowiesz sie, czego od ciebie chce tak naprawdę - Dumon Von'terryer

Jak widać zatem, bywa różnie. Jakiekolwiek doświadczenia mamy związane z Tibią, raczej nie żałujemy swojej przygody z nią. Z czystej ciekawości zapytałam graczy, czy zainstalowaliby Tibię ponownie, gdyby mogli cofnąć się w czasie do dnia, w którym zrobili to po raz pierwszy i aż 77% z nich stwierdziło, że tak.

3. Czy Tibia wpływa na nas w jakikolwiek sposób?
Ze względu na to, że znaczna część Tibijczyków twierdzi, że gra miała wpływ na ich osobowości, zapytałam ich, czy uważają, że Tibia rozwija w ludziach dobre cechy osobowości, takie jak np. odpowiedzialność, uczciwość i lojalność. Tylko 27% z nich odpowiedziało przecząco, natomiast aż 73% odpowiedziało pozytywnie. Co za tym idzie, starałam się dowiedzieć, czy Tibia może rozwinąć w nas inne umiejętności przydatne w życiu realnym, takie jak np. myślenie ekonomiczne lub dyplomacja i aż 69% odpowiedziało, że tak.

Oczywiście nie może być tak, że Tibia miała tylko pozytywny wpływ na nas i nasze samopoczucie psychiczne. Ponieważ Tibia jest częścią naszego życia, na pewno zdarzały się nam sytuacje, w których czuliśmy się przez nią źle. Według mojej ankiety, 77% Tibijczyków doświadczyło smutku lub złości z powodu śmierci w Tibii, co może brzmieć absurdalnie, ale jeśli wiemy jak działa Tibia, zdajemy sobie sprawę z tego, że taka śmierć powoduje ogromną stratę czasu, a czasami też pieniądzy zainwestowanych w grę. Choć śmierć w Tibii jest raczej trywialnym powodem do smutku, postanowiłam podejść do sprawy z nieco innej perspektywy. Zapytałam Tibijczyków, czy kiedykolwiek czuli się smutni lub źli z powodu konfliktu z kimś z gry i 69% z nich odpowiedziało, że tak.

Jeśli spojrzymy na grę w Tibię jako na długoterminowe doświadczenie z naszego życia, możemy próbować dowiedzieć się, czego nas ono nauczyło. Postanowiłam zapytać tibijską społeczność, czy uważaja, że Tibia dała im lekcję, która przydała im się potem w rzeczywistości. Wynik tego punktu jest dość ekscytujący, ponieważ aż 86% z nich uważa, że ​​gra nauczyła ich czegoś, co później wykorzystali w życiu poza nią.

Tibia nauczyła mnie podejrzliwości. Nie każdy, kto twierdzi, że jest twoim przyjacielem, jest twoim przyjacielem. Jest wielu fałszywych ludzi i tylko nielicznym można zaufać. - Chiltozky

Tibia nauczyła mnie, że relacje mogą być tylko tak dobre, jak dobrze o nie dbamy, i to od nas zależy, jak poważne one są. Spotkałam swojego chłopaka w Tibii i zdecydowaliśmy się spotkać w realu, a teraz jesteśmy już w związku od czterech miesięcy i szczerze mówiąc, nigdy nie byłam z nikim szczęśliwsza. Może to zabrzmieć głupio, ale chodzi mi o miłość i nasze uczucia i myślę, że wielu ludzi w Tibii rozumie o co mi chodzi. - Thurianx

Myslę jednak, że największą nauką, jaką dała nam Tibia, jest komunikacja w językach obcych. Aż 93% graczy twierdzi, że gra w Tibie nauczyła ich płynnej komunikacji w jednym, a nawet w dwóch językach. Jako ciekawostkę, dodam, że 29% ankietowanych uważa, że ​​Tibia miała również wpływ na wybór ich ściezki zawodowej.

Spotkałem gościa na uczelni, który nauczył się angielskiego i portugalskiego dzięki Tibii, tak samo jak ja i oboje studiowalismy to samo - języki. - Oscar Emmanuel

4. Tibia jako lekarstwo na lek społeczny i stres
Tibia może mieć wpływ na rozwój naszej osobowości, ale co ważniejsze, odgrywa również wielką rolę w dbaniu o nasz komfort psychiczny. Według badania, aż 74% ankietowanych twierdzi, że Tibia pomaga im radzić sobie z lękiem społecznym, depresją i stresem związanym z codziennym zyciem.

Cierpię na lęk i depresję chemiczną, ponieważ mój mózg nie produkuje dopaminy i Tibia bardzo mi pomaga. Nawet, gdy mam wiele złych dni, Tibia zawsze jest lekarstwem. - Dasitho Rush

Powód dla którego tak się dzieje, może wynikać z tego, że ponad 80% zapytanych o to, czy ich doświadczenia w Tibii w ciągu ostatniego miesiąca były pozytywne, czy negatywne, uznało, że były pozytywne. W ten sposób możemy jasno stwierdzić, że Tibia odgrywa znaczącą rolę w redukowaniu stresu i radzeniu sobie z lękiem społecznym, który niestety jest obecnie bardzo popularny wśród ludzi w naszym wieku.

Co ciekawe, 70% graczy uważa, że ​hunty i questy są znacznie bardziej relaksujące, niż PVP i wojna. Wynika to z tego, że PVP zwykle łączy się z intensywniejszymi uczuciami, a co za tym idzie, intensywniejszymi relacjami między ludźmi (które są raczej negatywne) podczas opowiadania się po różnych stronach  wojny.

5. Wnioski
Na sam koniec, chciałabym podkreślić to, że niezależnie od tego, czy Tibia jest tylko grą, czy nie, niewątpliwie jest to zupełnie odrębny, wirtualny świat, w którym znaleźliśmy się jako nastolatki i dorastaliśmy w nim. Jak widać na podstawie mojego badania przeprowadzonego na ponad tysiącu osób, Tibia niewątpliwie miała i nadal ma dość duży wpływ na to, kim jesteśmy.6. Ankiety


No comments:

Post a Comment